Overslaan naar inhoud

Welke encoderresolutie heb ik nodig? PPR & CPR uitgelegd

17 september 2026 in
Welke encoderresolutie heb ik nodig? PPR & CPR uitgelegd
Miki Nabben
PPR, CPR, counts & pulsfrequentie

Welke encoderresolutie heb ik nodig? PPR, CPR en pulsen uitgelegd

De juiste encoderresolutie is niet automatisch de hoogste beschikbare PPR. De benodigde resolutie volgt uit de kleinste beweging die u wilt detecteren, de mechanische overbrenging, de maximale snelheid en wat PLC, drive of high-speed counter daadwerkelijk kan verwerken.

Meer PPR geeft een fijnere theoretische digitale stap, maar niet automatisch een nauwkeurigere machine. Bereken daarom eerst de benodigde effectieve counts en controleer daarna PPR, x1/x2/x4-verwerking én pulsfrequentie.

PPR & CPRA/B quadratuurx1 / x2 / x4HoekresolutieFrequentiecheck
Incrementele encoder met A- en B-signalen en effectieve counts 1000 PPR nominale resolutie 0,36° / puls A B x4-decoding 4000 counts/rev PPR en effectieve counts zijn niet hetzelfde
Kort antwoord

Hoeveel PPR heeft uw encoder nodig?

Bepaal eerst de kleinste mechanische beweging die de besturing werkelijk moet kunnen onderscheiden. Reken die beweging om naar het benodigde aantal effectieve counts per omwenteling. Pas daarna bepaalt u welke nominale encoder-PPR daarbij past, rekening houdend met x1, x2 of x4 decoding. Controleer ten slotte of de resulterende frequentie binnen de grenzen van encoder, PLC, high-speed counter of drive blijft.

Toerental controlerenVaak is geen extreem hoge PPR nodig; voldoende updates per tijdseenheid zijn belangrijker.
PositionerenBegin bij de kleinste relevante hoek- of lineaire beweging en bereken de benodigde counts.
MeetwielKoppel PPR of effectieve counts aan de omtrek van het meetwiel.
Hoge snelheidControleer PPR × rpm tegen de toegestane uitgangs- en ingangsfrequentie.
Drive / servoDe eisen van drive, regeling en motorfeedback zijn leidend.
Meer PPR is niet automatisch meer nauwkeurigheid

Een hogere resolutie verkleint de theoretische digitale stap. Speling, excentriciteit, mechanische elasticiteit, meetwielslip, montage en de eigen meetfout van de encoder kunnen de werkelijke systeemnauwkeurigheid blijven begrenzen.

Definitie

Wat is encoderresolutie?

Encoderresolutie geeft aan hoe fijn een encoder een omwenteling digitaal kan opdelen. Bij een incrementele encoder wordt dit meestal beschreven met pulsen, cycli of counts per omwenteling. Bij een absolute encoder wordt de singleturn-resolutie doorgaans uitgedrukt in bits of unieke posities per omwenteling; bij multiturn komt daar het aantal onderscheidbare omwentelingen bij.

Deze pagina gaat vooral over incrementele encoderresolutie. Wilt u eerst bepalen welk type encoder bij de toepassing past, gebruik dan de bredere encoderkeuzegids.

Nominale encoderresolutiePPR / cycles per revolutionHoe de fabrikant de encoder zelf specificeert.
Effectieve digitale resolutiecounts/rev na verwerkingHangt onder andere af van x1, x2 of x4 flankdetectie.
Pulses Per Revolution

Wat betekent PPR bij een encoder?

PPR staat voor Pulses Per Revolution. Een encoder van 1000 PPR genereert volgens de definitie van de betreffende fabrikant 1000 pulsperioden of pulseenheden per mechanische omwenteling. In veel incrementele toepassingen wordt daarmee het aantal cycli op één uitgangskanaal bedoeld.

Gebruik PPR echter niet blind als synoniem voor het aantal counts dat de PLC ziet. Fabrikanten gebruiken termen als PPR, pulse, cycle, CPR en count niet overal exact hetzelfde. De definitie in de datasheet blijft daarom leidend.

1000 PPR is niet per definitie 1000 PLC-counts

Bij een quadratuurencoder met A- en B-kanaal kan een besturing meerdere flanken per pulsperiode tellen. Daardoor kan een 1000 PPR encoder bij x4-decoding maximaal 4000 effectieve counts per omwenteling opleveren, mits encoder en besturing volgens deze definitie werken.

Terminologie

Wat betekent CPR bij een encoder?

CPR is geen universeel eenduidige term. Afhankelijk van fabrikant en documentatie kan CPR staan voor Cycles Per Revolution of voor Counts Per Revolution. Dat verschil kan een factor twee of vier veroorzaken in de interpretatie van de resolutie.

Let op: CPR altijd controleren in de datasheet

Controleer welke definitie de fabrikant gebruikt, hoeveel A/B-kanalen beschikbaar zijn, welke flanken de PLC of drive telt en of x1, x2 of x4 decoding wordt toegepast. Noteer bij engineering en vervanging bij voorkeur expliciet zowel de nominale encoder-PPR als de effectieve counts per omwenteling.

Quadrature encoder

PPR, A/B-signalen en x1/x2/x4 counting

Veel incrementele encoders leveren twee blokgolfsignalen, A en B, die ongeveer 90 elektrische graden in fase verschoven zijn. Door te bepalen welk kanaal voorloopt kan de besturing de draairichting herkennen. Door één of meerdere flanken te tellen kan dezelfde nominale PPR bovendien verschillende aantallen effectieve counts opleveren.

Voorbeeld met 1000 PPR

TelmethodeEffectieve counts/revTheoretische hoek/count
x110000,36°
x220000,18°
x440000,09°

1000 PPR → maximaal 4000 effectieve counts/rev bij x4-decoding. Dat maakt de encoder zelf niet tot een “4000 PPR encoder”. Encoderresolutie en verwerking door de besturing blijven twee afzonderlijke specificaties.

A- en B-signalen van een quadratuurencoder met flankdetectie AB x1: één gekozen flank per periodex2: twee relevante flankenx4: stijgende + dalende flanken van A én B
Rotatieresolutie

Hoeveel graden is één puls?

Wanneer één nominale puls als één stap wordt geteld, is de theoretische hoekstap eenvoudig te berekenen:

Hoek per nominale puls360° / PPRGebruik dit alleen wanneer één nominale puls ook daadwerkelijk als één count wordt verwerkt.
Hoek per effectieve count360° / counts per revolutionBij x4 kunnen de effectieve counts viermaal de nominale PPR bedragen.
Nominale PPRHoek per nominale pulsEffectieve counts bij x4Theoretische hoek per x4-count
100 PPR3,6°4000,9°
360 PPR1,0°14400,25°
500 PPR0,72°20000,18°
1000 PPR0,36°40000,09°
1024 PPRca. 0,352°4096ca. 0,0879°
2000 PPR0,18°80000,045°
2500 PPR0,144°10.0000,036°
4096 PPRca. 0,0879°16.384ca. 0,0220°

Dit zijn theoretische digitale stappen. Ze zijn geen garantie voor de absolute hoeknauwkeurigheid of reproduceerbaarheid van de complete machine.

Kernberekening

Hoe bepaal je hoeveel PPR je nodig hebt?

Werk vanuit de mechanische toepassing, niet vanuit een beschikbare encoderwaarde. Bepaal eerst hoeveel digitale stappen de machine per relevante mechanische beweging nodig heeft.

Situatie A

Rotatiepositie meten

Benodigde counts/rev = 360° / gewenste hoekstap

Bij een gewenste stap van 0,5° zijn 360 / 0,5 = 720 effectieve counts/rev nodig. Bij x1 betekent dat theoretisch minimaal 720 PPR. Bij x4 is de theoretische nominale behoefte 720 / 4 = 180 PPR. Kies daarna een passende standaardresolutie met marge en controleer de datasheetdefinitie.

Situatie B

Lineaire beweging via spindel

counts/rev = verplaatsing per omw. / gewenste stap

Een spindel verplaatst 5 mm per omwenteling. Voor een theoretische stap van 0,01 mm zijn 5 / 0,01 = 500 effectieve counts/rev nodig. Backlash, spoedafwijking, elasticiteit en lagering kunnen de werkelijke positioneerprestatie echter domineren.

Situatie C

Tandwiel of overbrenging

i = encoderomw. / machine-omw.
machinecounts = encodercounts × i

Wanneer de encoder door een overbrenging meerdere keren draait per machineomwenteling stijgt de effectieve machineresolutie. Tegelijk stijgt bij dezelfde machinesnelheid ook het encodertoerental en daarmee de uitgangsfrequentie.

Zo bepaalt u de benodigde encoderresolutie in 5 stappen

Bepaal de meettaakToerental, hoek, relatieve positie of lineaire beweging.
Kies de kleinste bewegingBepaal welke stap de besturing werkelijk moet onderscheiden.
Reken naar encoderrotatieNeem spindelspoed, wielomtrek of overbrengingsverhouding mee.
Bereken effectieve countsBepaal de benodigde counts/rev en pas x1/x2/x4 bewust toe.
Controleer frequentieToets maximale rpm tegen encoderuitgang en PLC/drive-ingang.

Kies daarna pas een beschikbare standaard-PPR en controleer mechanische én elektrische compatibiliteit.

Lineaire meting

Welke PPR heb ik nodig bij een meetwiel?

Bij een meetwiel wordt encoderresolutie naar een lineaire stap omgerekend via de wielomtrek. De basis is:

Lineaire stapmm/count = wielomtrek / effectieve countsGebruik effectieve counts wanneer de PLC bijvoorbeeld x4 telt.
Counts per millimetercounts/mm = effectieve counts / wielomtrekWielomtrek = π × diameter.

Voor een volledige berekening met wieldiameter, PPR, mm per puls en PLC-counting gebruikt u de aparte pagina encoderpulsen per millimeter berekenen. Voor complete mechanische oplossingen zijn ook meetwiel encoders voor lengte- en snelheidsmeting beschikbaar.

Belangrijk onderscheid

Encoderresolutie is niet hetzelfde als nauwkeurigheid

10.000 counts betekent niet automatisch 0,036° nauwkeurigheid

10.000 digitale stappen per omwenteling geven een theoretische stap van 360 / 10.000 = 0,036°. De werkelijke hoekfout kan groter zijn door encodermeetfout, excentriciteit, koppeling, speling, torsie, montage en andere mechanische effecten.

Resolutie beschrijft hoe fijn het meetsysteem digitaal kan onderscheiden. Nauwkeurigheid beschrijft hoe dicht de gemeten waarde bij de werkelijke waarde ligt. Herhaalbaarheid of reproduceerbaarheid zegt hoe consistent dezelfde positie opnieuw wordt bereikt of gemeten.

Een lineair systeem kan bijvoorbeeld theoretisch stappen van 0,01 mm registreren terwijl de mechanische constructie slechts ongeveer ±0,2 mm reproduceerbaar is. Meer PPR levert dan wel meer digitale informatie, maar verbetert de mechanische machineprestatie niet automatisch.

Dimensioneren

Waarom niet altijd de hoogste PPR kiezen?

Een hogere encoderresolutie kan nuttig zijn voor kleinere digitale stappen, betere lage-snelheidswaarneming en fijnere positioneringsinformatie. Maar de juiste waarde blijft afhankelijk van mechanica, snelheid, signaalverwerking en besturing.

Voordeel

Meer meetstappen

Een hogere PPR kan meer informatie per omwenteling leveren en daardoor een fijnere theoretische resolutie mogelijk maken.

Aandachtspunt

Hogere frequentie

Bij hetzelfde toerental stijgt de uitgangsfrequentie evenredig met PPR. PLC, HSC, drive, bekabeling en signaalniveau moeten dat aankunnen.

Systeemgrens

Mechanica kan limiteren

Wanneer speling, slip of encodermeetfout dominant zijn, geeft extra PPR niet automatisch een betere werkelijke nauwkeurigheid.

PPR × rpm

Maximale snelheid versus pulsfrequentie

Meer PPR betekent bij dezelfde snelheid ook meer elektrische pulsen per seconde. Wanneer PPR in de datasheet het aantal cycli per omwenteling op een kanaal beschrijft, geldt als basis:

Nominale kanaalfrequentief [Hz] = PPR × rpm / 60Controleer altijd hoe de fabrikant PPR en maximale uitgangsfrequentie definieert.
Effectieve telgebeurtenissen bij x4count rate ≈ 4 × PPR × rpm / 60Relevant voor de verwerking in de high-speed counter wanneer alle vier flanken worden geteld.
Voorbeeld

2500 PPR bij 3000 rpm

2500 × 3000 / 60 = 125.000 Hz

Dat is 125 kHz volgens de nominale PPR/cyclusdefinitie. Bij x4 kunnen er theoretisch 500.000 effectieve telgebeurtenissen per seconde ontstaan. Controleer zowel encoderuitgang als PLC/HSC of drive.

Hoge resolutie

4096 PPR bij 6000 rpm

4096 × 6000 / 60 = 409.600 Hz

De nominale kanaalfrequentie is dan circa 409,6 kHz. Bij x4 loopt de effectieve count rate op tot circa 1,6384 miljoen counts/s. Dat kan onnodig zwaar zijn wanneer de toepassing die resolutie niet benut.

Controlepunten

Niet alleen de PLC

Controleer maximale encoderuitgangsfrequentie, ingang van PLC/HSC of drive, telmethode, kabel, signaalniveau, EMC en maximaal mechanisch toerental.

Dimensioneringshulpmiddel

Encoderresolutie calculator: van gewenste hoekstap naar PPR

Vul de gewenste theoretische hoekresolutie, maximale snelheid en telmethode in. De calculator toont de minimaal benodigde effectieve counts per omwenteling, de bijbehorende nominale PPR en de resulterende nominale pulsfrequentie.

Bereken benodigde encoder-PPR

De berekening gaat uit van een quadratuurencoder waarbij x1, x2 of x4 volgens de gebruikelijke flankinterpretatie wordt toegepast.

Bijvoorbeeld 0,5°
Mechanisch toerental van de encoder
Effectieve flanken per nominale cyclus
Min. effectieve counts/rev720 counts/rev
Indicatieve min. nominale PPR180 PPR
Nominale frequentie bij max. rpm9,0 kHz
Effectieve count rate36,0 kcounts/s
Theoretische stap0,5000°/count
Telmethodex4

Dit is een dimensioneringshulpmiddel. Rond in de praktijk af naar een geschikte beschikbare encoderresolutie met voldoende marge. Controleer vóór selectie altijd de definities van PPR/counts, maximale uitgangsfrequentie en ingangsfrequentie in de datasheets van encoder en besturing.

Praktische keuzehulp

Welke resolutiebenadering past bij de toepassing?

ToepassingWaar vooral op letten?Resolutiebenadering
Toerental transportbandVoldoende pulsen per tijdseenheid en lage-snelheidsdetectieVaak geen extreem hoge PPR nodig
Motor-/asaandrijvingSnelheid, regeling, ingang driveEisen van drive/besturing leidend
Relatieve positioneringKleinste gewenste bewegingMechanica naar effectieve counts omrekenen
SpindelSpoed per omwenteling, backlashBenodigde counts per mm bepalen
MeetwielWielomtrek, slip, slijtagePPR/counts naar mm per stap omrekenen
Langzame bewegingVoldoende meetupdatesHogere resolutie kan nuttig zijn
Zeer hoge snelheidFrequentielimiet en signaalintegriteitPPR en rpm altijd samen controleren

Wat betekenen bekende waarden zoals 1000, 1024, 2500 en 4096 PPR?

Waarden zoals 100, 360, 500, 1000, 1024, 2000, 2500 en 4096 PPR komen veel voor als ontwerp- of standaardresoluties. De juiste waarde is echter niet universeel. Een 1000 PPR encoder kan ruim voldoende zijn voor één machine en te grof of juist onnodig hoog voor een andere. Mechanische verhouding, snelheid, gewenste meetstap en verwerking door PLC of drive bepalen samen wat logisch is.

Elektrische compatibiliteit

Encoderresolutie moet passen bij uitgang én besturing

Een encoder met exact de juiste PPR kan alsnog ongeschikt zijn wanneer het uitgangssignaal of voedingsniveau niet bij de besturing past. Bij incrementele encoders komen onder andere A/B, A/B/Z, HTL, TTL, push-pull en line-driveruitvoeringen voor. Ook de maximaal toelaatbare schakelfrequentie verschilt per encoder en ingang.

Bekijk daarom incrementele encoders met verschillende resoluties en uitgangssignalen altijd samen met de specificaties van de PLC, high-speed counter, frequentieregelaar of motion controller.

Niet zeker hoeveel PPR uw toepassing nodig heeft?

Stuur de gewenste beweging, maximale snelheid en informatie over PLC of drive. Indusen kan de benodigde resolutie, pulsfrequentie en passende encoderuitvoering mee beoordelen.

Bespreek mijn toepassing
Positie na inschakelen

Wanneer heb je eigenlijk een absolute encoder nodig?

Wanneer de besturing na inschakelen direct een unieke mechanische positie moet kennen en niet eerst mag refereren of pulsen vanaf een nulpunt hoeft te tellen, kan een absolute encoder logischer zijn. Dan wordt de resolutie meestal in bits of posities per omwenteling gespecificeerd in plaats van alleen PPR.

Lees voor de typekeuze incrementeel, absoluut, singleturn en multiturn vergelijken. Voor absolute communicatie kunt u daarna SSI, CANopen, PROFINET en EtherCAT voor absolute encoders vergelijken.

Retrofit & vervanging

Kan ik een encoder vervangen door eentje met meer of minder PPR?

Dat kan soms, maar niet zonder te controleren wat de bestaande besturing verwacht. Een verschil in PPR verandert de scaling tussen encoderpulsen en de mechanische beweging. Een 1000 PPR encoder vervangen door 1024 PPR kan zonder aangepaste software of scaling bijvoorbeeld een positionerings- of meetafwijking veroorzaken. Minder PPR kan juist een grovere digitale resolutie geven.

Signaal

Controleer elektrisch

PPR, A/B of A/B/Z, indexpuls, fasering, uitgangstype, voeding en maximale ingang-/uitgangsfrequentie.

Besturing

Controleer scaling

Bekijk welke counts/rev PLC, drive of motioncontroller verwacht en of softwareparameterisatie moet worden aangepast.

Mechanica

Controleer passing

Asdiameter, holle of massieve as, flens, inbouwmaat, connector/kabelrichting en maximaal toerental moeten eveneens passen.

Voor bestaande machines kunt u Indusen inschakelen voor retrofit en vervanging van encoders. Daarbij wordt niet alleen PPR vergeleken, maar ook mechanische, elektrische en functionele compatibiliteit.

Indusen encoderoplossingen

Van berekende resolutie naar passende encoder

Indusen levert industriële incrementele encoders van onder andere Wachendorff Automation, Precizika Metrology en Omron. Afhankelijk van serie en uitvoering zijn verschillende resoluties, bouwvormen, asuitvoeringen en elektrische signalen beschikbaar.

Binnen het programma van Wachendorff Automation zijn verschillende industriële encoderuitvoeringen beschikbaar, waardoor PPR samen met mechanica en elektrisch signaal kan worden geselecteerd. Voor een bredere technische beoordeling kunt u ook gebruikmaken van encoderselectie en dimensionering.

Welke gegevens zijn nodig voor encoderselectie?

  • Wat moet worden gemeten: snelheid, hoek, relatieve positie of lengte?
  • Gewenste kleinste beweging of theoretische resolutie.
  • Maximale snelheid / rpm.
  • Nominale PPR of gewenste effectieve counts.
  • A/B of A/B/Z en x1/x2/x4-verwerking.
  • PLC, drive, teller of motion controller en maximale ingangsfrequentie.
  • HTL, TTL, push-pull, line driver en voedingsspanning.
  • Asdiameter, massieve of holle as, flens en inbouwruimte.
  • Omgevingscondities zoals vocht, stof, temperatuur en trillingen.
Veelgestelde vragen

FAQ over PPR, CPR en encoderresolutie

Wat betekent PPR bij een encoder?

PPR staat voor Pulses Per Revolution. Het beschrijft hoeveel pulsperioden of pulseenheden een incrementele encoder per mechanische omwenteling levert volgens de definitie van de fabrikant. PPR is niet automatisch gelijk aan de counts die een PLC registreert, omdat een quadratuursignaal bijvoorbeeld met x1, x2 of x4 kan worden verwerkt. Controleer daarom altijd de datasheetdefinitie.

Wat is het verschil tussen PPR en CPR?

PPR wordt meestal gebruikt voor Pulses Per Revolution. CPR is minder eenduidig: sommige fabrikanten bedoelen Cycles Per Revolution, andere gebruiken Counts Per Revolution. Daardoor kan dezelfde encoder in verschillende documentatie met verschillende getallen worden beschreven. Vergelijk daarom altijd de definitie, A/B-signalen en telmethode voordat PPR en CPR met elkaar worden omgerekend.

Is 1000 PPR hetzelfde als 4000 counts?

Niet automatisch. Bij een gebruikelijke quadratuurencoder met A- en B-signaal kan 1000 PPR bij x4-decoding maximaal 4000 effectieve counts per omwenteling opleveren. Bij x1 zijn dat in dezelfde interpretatie 1000 counts. De encoder blijft echter 1000 PPR; de extra counts ontstaan doordat de besturing meerdere flanken per pulsperiode telt.

Hoeveel PPR heb ik nodig voor mijn encoder?

Bepaal eerst de kleinste mechanische beweging die relevant is en reken die om naar benodigde effectieve counts per omwenteling. Deel die behoefte vervolgens door de gekozen telmethode x1, x2 of x4 om een indicatieve minimale nominale PPR te krijgen. Kies daarna een beschikbare resolutie met marge en controleer maximale snelheid, frequentie, mechanica en uitgangssignaal.

Is een encoder met meer PPR nauwkeuriger?

Meer PPR geeft een kleinere theoretische digitale stap, maar verhoogt niet automatisch de werkelijke systeemnauwkeurigheid. Encodermeetfout, excentriciteit, mechanische speling, koppelingen, tandwielen, torsie, meetwielslip en montage kunnen grotere fouten veroorzaken. Kies dus voldoende resolutie voor de meettaak en controleer daarna welke component de nauwkeurigheid van het totale systeem werkelijk begrenst.

Wat is het verschil tussen encoderresolutie en nauwkeurigheid?

Resolutie geeft aan hoe fijn de encoder of besturing een omwenteling digitaal kan opdelen. Nauwkeurigheid geeft aan hoe dicht de gemeten positie bij de werkelijke mechanische positie ligt. Een systeem kan dus zeer veel counts hebben en toch een grotere meetfout vertonen door mechanica of encoderfout. Herhaalbaarheid beschrijft daarnaast hoe consistent dezelfde positie opnieuw wordt bereikt.

Kan ik een 1000 PPR encoder vervangen door 1024 PPR?

Alleen wanneer de toepassing en besturing dat toelaten. Zonder aangepaste scaling levert 1024 PPR ongeveer 2,4% meer nominale pulsen per omwenteling dan 1000 PPR, waardoor een meet- of positioneringsafwijking kan ontstaan. Controleer daarnaast A/B/Z, uitgangstype, voeding, maximaal toerental, frequentie, as, flens, connector en draairichting.

Heeft een hoge PPR invloed op de maximale snelheid?

Een hogere PPR verhoogt bij hetzelfde toerental de elektrische pulsfrequentie. Daardoor kan een grens worden bereikt van de encoderuitgang, high-speed counter, drive-ingang of signaaloverdracht. De mechanische maximale snelheid van de encoder is een aparte specificatie. Beide moeten dus worden gecontroleerd: maximaal rpm én maximaal toelaatbare elektrische frequentie.

Hoe bereken ik de frequentie van een encoder?

Wanneer PPR het aantal nominale pulsperioden per omwenteling beschrijft, is de basisformule: frequentie in hertz = PPR × rpm / 60. Een 2500 PPR encoder bij 3000 rpm levert dan 125 kHz. Bij x4-decoding kan de besturing daarnaast tot viermaal zoveel effectieve telgebeurtenissen verwerken. Controleer de exacte definities in beide datasheets.

Welke PPR heb ik nodig voor een meetwiel?

Dat hangt af van de wielomtrek en de gewenste lineaire stap. Bereken eerst de omtrek met π × diameter. Deel die omtrek door het gewenste aantal millimeter per count om de benodigde effectieve counts per wielomwenteling te vinden. Houd daarna rekening met x1/x2/x4 en met praktische fouten zoals slip, wielslijtage en materiaalcompressie.

Hulp bij het selecteren van de juiste encoderresolutie?

Een encoder selecteren gaat verder dan alleen PPR. Stuur de toepassing, gewenste resolutie, maximale snelheid, PLC of drive en eventueel het huidige typenummer of datasheet. Indusen vergelijkt passende encoderoplossingen op techniek, integratie en kosten — van vraagstuk naar oplossing, technisch én economisch verantwoord.


Sensor voor hoge temperaturen: hoe detecteer of meet je bij 100–250 °C?